Nikogo w czasach obecnych nie dziwi to, że pompy ciepła w mieście takim jak Olsztyn są tak samo atrakcyjną opcją jak w Warszawie, bo ludzie w czasach obecnych chcą mieć to o wiele tańsze ogrzewanie domu. Kluczowe znaczenie ma też tu i to, że można się starać na dofinansowanie, które może być dofinansowaniem do pewnej kwoty lub to dofinansowanie procentowe jeśli chodzi o całokształt inwestycji.

Pompy ciepła – nowoczesne doświadczenia

Pewnym jest też i to, że właściciele domów, czyli tacy typowi obywatele interesują się i panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła, bo tego typu osprzęt to szansa na znaczne oszczędności w skali roku. Problem polega tylko na tym, że zainwestowanie w pompę ciepła to nie to samo co zakup popularnego auta kompaktowego, które ma już te kilkanaście lat na karku. w tym konkretnym przypadku inwestycja to raczej równowartość nowego samochodu kompaktowego z dość dobrym wyposażeniem. Dlatego też taki statystyczny mieszkaniec Olsztyna powinien się raczej starać o dofinansowanie, a o takowe nie łatwo w ostatnich trzech miesiącach danego roku kalendarzowego, bo właśnie wtedy środków na tego typu cel raczej już nie ma i co równie istotne konkretny wniosek raczej zostanie przełożony na kolejny rok kalendarzowy. Ze względu na tę przyczynę inwestycja zostanie sfinalizowaną dopiero na wiosnę, bo wtedy warunki staną się optymalnymi.

Problemy powiązane z dofinansowaniami

Dofinansowanie na pompę ciepła w Olsztynie nie w każdym roku wygląda tak samo. Mowa tu dokładnie o tym, że te dofinansowania powiązane są z dotacjami z UE i każdy region naszego kraju ma inną pulę, jeśli chodzi o te dofinansowania. Kluczowe znaczenie ma też i to, że takie dofinansowania to pewien procent z inwestycji lub może być to kwota stała, czyli jakieś 15 000 zł i to niezależnie od tego ile wyniesie dana inwestycja dopasowana do konkretnej nieruchomości. Trzecią opcją może być dofinansowanie wynoszące 50% wartości inwestycji lub kwota 30 000 zł dla inwestycji wynoszącej 50 000 zł lub większej. Rzecz jasna te wzmianki o kwotach to jedynie przykłady i tu liczy się ten mechanizm działania dofinansowania, który teoretycznie może się zmieniać nawet co roku, bo w tego typu przypadkach to czy dane dofinansowanie jest i ile wynosi zależy od kondycji krajowej gospodarki.

Czasy powiązane z kryzysem gospodarczym

Trudno jest uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła w Olsztynie i to wtedy gdy zaczyna się kryzys gospodarczy, bo wtedy właśnie firmy upadają, a wpływy do budżetu maleją. Ze względu na tego typu oczywiste przyczyny rezygnuje się z wielu programów. Mowa tu dokładnie o dofinansowaniach na instalacje fotowoltaiczne lub na pompy ciepła. Brak tego typu funduszy na te konkretne programy najbardziej widać po biedniejszych regionach, bo w ich przypadku dotacje na tego typu cel nawet w czasach przyjaźniejszych w sensie ekonomicznym jest dość niską. Chyba dlatego i przedsiębiorcy i osoby prywatne wstrzymują się z tego typu inwestycjami o te kilka lat, bo czekają aż ta sytuacja światowej gospodarki się nieco poprawi.